Start » Aktualności » Oszczędny i ciepły dom wymogiem chwili.
Oszczędny i ciepły dom wymogiem chwili.

Oszczędny i ciepły dom wymogiem chwili.

Opublikowany: 25.05.2020

Żyjemy w czasach kryzysu z powodu pandemii, która wielu inwestorom pokrzyżowała plany inwestycyjne. Zastanówmy się więc, które z prac budowlanych można „odłożyć”, a które należy wykonać bez zwłoki i z dużą starannością. Każdy wydatek, który dotyczy budowy domu powinien być mocno przemyślany, gdyż trudne i kosztowne jest usuwanie poprawek i usterek.

Na pewno nie warto oszczędzać na ociepleniu domu. Ułożenie prawidłowej warstwy izolacyjnej z płyt styropianowych z uwzględnieniem fundamentów, ścian i dachu ma bezpośrednie przełożenie na przyszłe rachunki za ogrzewanie. Im lepiej budynek trzyma ciepło, tym mniej go potrzebuje, a tym samym koszty ogrzewania są po prostu mniejsze. Według niektórych szacunków w kosztach utrzymania domu, ogrzewanie stanowi nawet 60% domowego budżetu. Każda oszczędność jest zatem na wagę złota i nie powinniśmy odkładać planów termoizolacyjne.

Efektywna izolacja musi jednak obejmować cały dom, tylko wtedy zauważymy korzyści dla naszego budżetu. Warto też dobrać odpowiedni styropian do poszczególnych elementów domu.

Jeżeli macie plany budowlane, nie zapomnijcie sprawdzić możliwości uzyskania rządowej pomocy, czy to w postaci dopłat, pożyczek, czy ulg podatkowych. Zastanów się, który program dopłat będzie odpowiedni dla Twojej inwestycji i przyniesie korzyści dla domowego budżetu.