
Nie odchudzajmy ocieplenia!
O tym, jak ciepła będzie ściana dwuwarstwowa, decyduje głównie materiał termoizolacyjny, który należy dobierać z rozsądkiem. Podczas kalkulowania termoizolacyjności ściany warto pamiętać o zasadzie, że należy tak budować, aby później mało wydawać na ogrzewanie domu...
O tym, jak ciepła będzie ściana dwuwarstwowa, decyduje głównie materiał termoizolacyjny, który należy dobierać z rozsądkiem. Podczas kalkulowania termoizolacyjności ściany warto pamiętać o zasadzie, że należy tak budować, aby później mało wydawać na ogrzewanie domu. Dlatego lepiej zainwestować więcej w dobrą termoizolację.
Jakie wybrać materiały na ocieplenie?
Do ocieplenia ścian dwuwarstwowych najczęściej stosuje się styropian w postaci płyt o grubości od 10 do 20 cm. Styropian z dodatkiem grafitu ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż zwykły (biały). Obecnie najcieplejsze płyty styropianowe z dodatkiem granulek grafitu mają współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m·K). Przy zastosowaniu styropianu zwykłego (białego), nieco większy współczynnik przewodzenia ciepła można skompensować zwiększając jego grubość o 2-3 cm w stosunku do styropianu grafitowego. Należy pamiętać, że styropian z dodatkiem grafitu cechuje duża wrażliwość na wysoką temperaturę otoczenia, co wpływa na jego krótszą żywotność. Natomiast styropian biały nie ma w/w wrażliwości i mimo nieco niższego współczynnika ciepła jest powszechnie stosowany. Biorąc pod uwagę korzyści, czyli mniejsze nakłady na ogrzewanie domu, warto postawić na termoizolację powszechnie dostępnym materiałem jakim są płyty styropianowe.
Nie odchudzajmy ocieplenia!
Przykładowo: ściana tania, ale wystarczająco ciepła, powinna być ocieplona styropianem 12cm; ściana bardzo ciepła wymaga zastosowania styropianu: grafitowego 20cm lub białego 22cm; ściana ciepła i cienka wymaga styropianu grafitowego 10 cm lub białego 12cm.
Przyklejanie ocieplenia.
Prawidłowy sposób przyklejania płyt styropianu wymaga nałożenia kleju pasem wzdłuż brzegów każdej płyty oraz plackami na jej środku. To zapobiega dostaniu się wiatru pod ocieplenie i oderwaniu płyt. Aby zapobiec możliwości oderwania się izolacji wykonanej z płyty styropianowej o dużej grubości należy zastosować dodatkowe mocowanie mechaniczne przy pomocy kołków, tzw. kołkowanie. To zapewni komfort psychiczny inwestorowi na długie lata i sprawi, że jego dom będzie energooszczędny.
POZOSTAŁE
AKTUALNOŚCI
-
Zastosowanie styropianu zgodnie z przeznaczeniem
Opublikowany: 26.06.2023Styropian można stosować do ochrony cieplnej wszystkich zewnętrznych elementów budynku. Podstawowymi wyrobami z tego materiału są płyty do ocieplania ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów płaskich i stromych...
-
Czas na remont i termomodernizację dachu płaskiego!
Opublikowany: 25.01.2023Nasze domy z płaskimi dachami, budowane kilkadziesiąt lat temu najprostszymi metodami, nie były dobrze ocieplone, gdyż nie znano dobrych materiałów termoizolacyjnych. Znani z zaradności i pomysłowości Polacy robili to niekiedy własnym sumptem...
-
Metody klejenia styropianu!
Opublikowany: 23.12.2022Styropian należy do materiałów najczęściej wykorzystywanych przy termoizolacji budynków. Aby móc wykorzystać całą gamę możliwości styropianu , należy go prawidłowo zainstalować.