Producent styropianu

mobile
Zadzwoń 41 249 52 72
map-marker-alt
Przyjedź ul. Przemysłowa 3, Piekoszów
Metody klejenia styropianu!

Metody klejenia styropianu!

Styropian należy do materiałów najczęściej wykorzystywanych przy termoizolacji budynków. Aby móc wykorzystać całą gamę możliwości styropianu , należy go prawidłowo zainstalować.

Poznaj metody montażu styropianu!

Jedną z najpopularniejszych metod montowania styropianu jest jego przyklejanie do ścian.  Kleić można na kilka sposobów.  Do najczęściej wykorzystywanych  zalicza się:

- Klejenie na placki – jest to tzw. metoda punktowa, czyli klej dedykowany do materiałów izolacyjnych jest nanoszony na styropian w sposób punktowy. Przeważnie nakłada się go w ok. 8 miejscach na płycie.

- Grzebieniowa – w tej metodzie klej rozprowadzany jest na całej powierzchni płyty styropianowej, za pośrednictwem packi z ząbkami.  Metodę tę poleca się  tylko wtedy, gdy styropian charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią.

- Obwodowo-punktowa – w tej metodzie również wykorzystuje się klejenie punktowe, przy czym na całym obwodzie płyty styropianowej wykonuje się dodatkowo ramkę z kleju.

Bardzo ważne jest, aby nakładać klej na styropian. Nie polecamy nakładania kleju na podłoże, na które ma być przyklejona płyta.  Najlepiej, aby materiał izolacyjny był pokryty klejem w 40 %.

Wady i zalety metod klejenia styropianu

Klejenie na placki, czyli metoda punktowa jest dość często wykorzystywana przez montażystów i inwestorów ponieważ , pozwala ona zaoszczędzić na ilości zakupionych materiałów budowlanych. Ponadto istnieje mylny pogląd, że pozwala ścianom oddychać, co przekłada się na zmniejszenie ilości wilgoci w pomieszczeniu. 

 • Izolacyjność cieplna jest o wiele gorsza w przypadku wykorzystania tej metody. Pod styropianem będzie zatrzymywało się powietrze, co może wpływać na wyziębienie się wnętrza obiektu np. zimą.
 • Metoda punktowa nie zapewnia pożądanej stabilizacji montażu płyt styropianowych. Nierównomiernie pokryta klejem płyta,  może utrudnić ułożenie zbrojenia na termoizolacji i dalsze wykonywanie prac.
 • Metoda punktowa nie chroni budynku przed pożarem, ponieważ pomiędzy styropianem a ścianą znajdą się puste przestrzenie.

Klejenie styropianu na placki jest metodą często stosowaną w budownictwie, pozwalającą na efektywne przyklejenie styropianu do ściany budynku. Wymaga ona precyzji, odpowiednich materiałów i narzędzi. Podstawą jest użycie kleju do styropianu, który charakteryzuje się wysoką przyczepnością i trwałością. Kiedy powierzchnie są czyste i suche, należy równomiernie nałożyć klej na styropian. Ważne jest, by klej nie był nałożony zbyt grubo, a jednocześnie pokrywał całą powierzchnię. Następnie, kiedy klej jest jeszcze mokry, styropian jest dociskany do drugiej powierzchni. Aby uzyskać najlepszy efekt, zaleca się odczekanie kilku godzin aż klej całkowicie wyschnie.

 

AdobeStock_375225177 (1)

Metoda obwodowo-punktowa zaliczana jest do najczęściej stosowanych metod instalacji płyt styropianowych.

 • Ta metoda nie tylko gwarantuje dobrą przyczepność materiału izolacyjnego do podłoża ściany zewnętrznej, ale i doskonale chroni budynek przed pożarem.
 • Obwodowo-punktowa metoda jest zalecana, jeśli zależy nam na szczelności mocowania. Dodatkowo zapobiega ona gromadzeniu się powietrza w szczelinach między ścianą a styropianem, a także tworzeniu się gniazd nieproszonych owadów. Inaczej metoda ta nazywana jest pasmowo-punktową.

AdobeStock_534985401 (1)

Metoda grzebieniowa wykorzystywana jest gdy mamy do czynienia z gładką powierzchnią styropianu.

 • Ta metoda charakteryzuje się nakładanie kleju za pomocą packi na całej płycie styropianowej.
 • Ten sposób jest coraz częściej wykorzystywany przez, fachowców ponieważ gwarantuje on świetną przyczepność materiału izolacyjnego do ściany zewnętrznej. Taki styropian utrzyma się na danej powierzchni o wiele lepiej niż gdy zostanie przyklejony na tzw. placki.
 • Dla niektórych minusem tej metody będzie, większe zużycie kleju, co przełoży się na koszty. Jednak warto wybrać tę metodę.

 

Dowiedz się więcej

Wróć

POZOSTAŁE
AKTUALNOŚCI

 • Praktyczne Porady od Megastyro

  Praktyczne Porady od Megastyro

  Opublikowany: 14.06.2024

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na energooszczędność swojego domu. Odpowiednia izolacja może znacząco obniżyć rachunki za energię i poprawić komfort życia mieszkańców...

 • Styropian Megastyro: Idealna Izolacja na Lato

  Styropian Megastyro: Idealna Izolacja na Lato

  Opublikowany: 28.05.2024

  Lato to czas, kiedy słońce świeci najjaśniej, a temperatury potrafią osiągać ekstremalne wartości. W takich warunkach domy, które nie są odpowiednio izolowane, mogą szybko stać się nieprzyjemnie gorące...

 • Wiosna to idealny czas na izolację Twojego domu

  Wiosna to idealny czas na izolację Twojego domu

  Opublikowany: 10.05.2024

  Wiosna to idealny czas na przeprowadzenie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej Twojego domu. Jednym z kluczowych aspektów, który warto rozważyć, jest izolacja. Dzięki...