Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.

Producent styropianu

mobile
Zadzwoń 41 249 52 72
map-marker-alt
Przyjedź ul. Przemysłowa 3, Piekoszów
Metody klejenia styropianu!

Metody klejenia styropianu!

Styropian należy do materiałów najczęściej wykorzystywanych przy termoizolacji budynków. Aby móc wykorzystać całą gamę możliwości styropianu , należy go prawidłowo zainstalować.

Poznaj metody montażu styropianu!

Jedną z najpopularniejszych metod montowania styropianu jest jego przyklejanie do ścian.  Kleić można na kilka sposobów.  Do najczęściej wykorzystywanych  zalicza się:

- Klejenie na placki – jest to tzw. metoda punktowa, czyli klej dedykowany do materiałów izolacyjnych jest nanoszony na styropian w sposób punktowy. Przeważnie nakłada się go w ok. 8 miejscach na płycie.

- Grzebieniowa – w tej metodzie klej rozprowadzany jest na całej powierzchni płyty styropianowej, za pośrednictwem packi z ząbkami.  Metodę tę poleca się  tylko wtedy, gdy styropian charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią.

- Obwodowo-punktowa – w tej metodzie również wykorzystuje się klejenie punktowe, przy czym na całym obwodzie płyty styropianowej wykonuje się dodatkowo ramkę z kleju.

Bardzo ważne jest, aby nakładać klej na styropian. Nie polecamy nakładania kleju na podłoże, na które ma być przyklejona płyta.  Najlepiej, aby materiał izolacyjny był pokryty klejem w 40 %.

Wady i zalety metod klejenia styropianu!

Klejenie na placki, czyli metoda punktowa jest dość często wykorzystywana przez montażystów i inwestorów ponieważ , pozwala ona zaoszczędzić na ilości zakupionych materiałów budowlanych. Ponadto istnieje mylny pogląd, że pozwala ścianom oddychać, co przekłada się na zmniejszenie ilości wilgoci w pomieszczeniu. 

  • Izolacyjność cieplna jest o wiele gorsza w przypadku wykorzystania tej metody. Pod styropianem będzie zatrzymywało się powietrze, co może wpływać na wyziębienie się wnętrza obiektu np. zimą.
  • Metoda punktowa nie zapewnia pożądanej stabilizacji montażu płyt styropianowych. Nierównomiernie pokryta klejem płyta,  może utrudnić ułożenie zbrojenia na termoizolacji i dalsze wykonywanie prac.
  • Metoda punktowa nie chroni budynku przed pożarem, ponieważ pomiędzy styropianem a ścianą znajdą się puste przestrzenie.

 

AdobeStock_375225177 (1)

Metoda obwodowo-punktowa zaliczana jest do najczęściej stosowanych metod instalacji płyt styropianowych.

  • Ta metoda nie tylko gwarantuje dobrą przyczepność materiału izolacyjnego do podłoża ściany zewnętrznej, ale i doskonale chroni budynek przed pożarem.
  • Obwodowo-punktowa metoda jest zalecana, jeśli zależy nam na szczelności mocowania. Dodatkowo zapobiega ona gromadzeniu się powietrza w szczelinach między ścianą a styropianem, a także tworzeniu się gniazd nieproszonych owadów. Inaczej metoda ta nazywana jest pasmowo-punktową.

AdobeStock_534985401 (1)

Metoda grzebieniowa wykorzystywana jest gdy mamy do czynienia z gładką powierzchnią styropianu.

  • Ta metoda charakteryzuje się nakładanie kleju za pomocą packi na całej płycie styropianowej.
  • Ten sposób jest coraz częściej wykorzystywany przez, fachowców ponieważ gwarantuje on świetną przyczepność materiału izolacyjnego do ściany zewnętrznej. Taki styropian utrzyma się na danej powierzchni o wiele lepiej niż gdy zostanie przyklejony na tzw. placki.
  • Dla niektórych minusem tej metody będzie, większe zużycie kleju, co przełoży się na koszty. Jednak warto wybrać tę metodę.
Wróć

POZOSTAŁE
AKTUALNOŚCI

  • Czas na remont i termomodernizację dachu płaskiego!

    Czas na remont i termomodernizację dachu płaskiego!

    Opublikowany: 25.01.2023

    Nasze domy z płaskimi dachami, budowane kilkadziesiąt lat temu najprostszymi metodami, nie były dobrze ocieplone, gdyż nie znano dobrych materiałów termoizolacyjnych. Znani z zaradności i pomysłowości Polacy robili to niekiedy własnym sumptem...

  • Styropian szary czy biały?

    Styropian szary czy biały?

    Opublikowany: 26.10.2022

    Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma kolor szary. Również Polacy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy też naprawdę jest lepszy?

  • Rodzinna firma Megastyro stawia na sport!

    Rodzinna firma Megastyro stawia na sport!

    Opublikowany: 20.07.2022

    Powszechnie wiadomo, że sport jest dobrą szkołą życia. Uczy pracowitości, wytrwałości i hartuje ducha. Najlepiej może zaświadczyć o tym sam prezes Zdzisław Kupis, który jako wychowanek LKS Skała Tumlin w roku 1971 zdobył mistrzostwo Polski juniorów w narciarstwie biegowym...