Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.

Producent styropianu

mobile
Zadzwoń 41 249 52 72
map-marker-alt
Przyjedź ul. Przemysłowa 3, Piekoszów
 Styropian grafitowy - zalety i wady

Styropian grafitowy - zalety i wady

Ożywienie na rynkach finansowych i gospodarczych po 2008 roku wpłynęło również na rozwój branży styropianowej. Na rynku zagościł styropian grafitowy. Szary, niezbyt efektowny kolor ta nowa odmiana styropianu zawdzięcza domieszce grafitu, który wpłynął na poprawę współczynnika przewodzenia...

Ożywienie na rynkach finansowych i gospodarczych po 2008 roku wpłynęło również na rozwój branży styropianowej. Na rynku zagościł styropian grafitowy. Szary, niezbyt efektowny kolor ta nowa odmiana styropianu zawdzięcza domieszce grafitu, który wpłynął na poprawę współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Błyskawicznie zyskał popularność
w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.

Styropian powstaje w procesie spienienia przy wykorzystaniu pary wodnej i granulek polistyrenu, które mogą zwiększyć swą objętość nawet
50-krotnie. Grafitową odmianę styropianu wytwarza się z polistyrenu spienialnego z uszlachetniającymi dodatkami, mogącymi pochłaniać lub odbijać promieniowanie podczerwone (np. grafitem). Dzięki temu ten rodzaj styropianu ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne – współczynnik przewodzenia ciepła lambda na poziomie 0,031 W/(mK).

Rynkowe oczekiwania wspiera prawodawstwo, w tym znowelizowane warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z późniejszymi zmianami).Począwszy od 1 stycznia 2014 roku stopniowo rosną wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej.

Aby uzyskać zalecane parametry należy albo zwiększyć grubość stosowanej warstwy izolacji, albo postawić na poprawę parametrów cieplnych instalowanych wyrobów izolacyjnych. Z wielu względów to drugie rozwiązanie jest bardziej korzystne. Termoizolacja o nadmiernej grubości może wzmagać obciążenie mechaniczne zarówno ocieplenia, jak i samej ściany, co wiąże się z ryzykiem uszkodzeń czy awarii. Ponadto cieńsza warstwa ocieplenia oznacza ogólnie mniejsze zużycie (a więc i niższe koszty) materiałów. Chodzi nie tylko o zredukowanie ilości samego styropianu, ale również pozostałych komponentów systemu ociepleń, takich jak siatki zbrojące, łączniki mechaniczne czy zaprawa tynkarska. W takiej sytuacji naturalnym wyborem wydaje się być styropian grafitowy. O ile bowiem zgodnie z rosnącymi wymaganiami w zakresie ochrony cieplnej budynków zastosowanie standardowych białych płyt może się wiązać z koniecznością zwiększenia ich grubości, o tyle styropiany grafitowe, dzięki lepszym parametrom termoizolacyjnym, pozwolą osiągnąć ten sam efekt przy użyciu cieńszych płyt.

Styropian grafitowy ma również wady, związane właśnie z ciemnym kolorem tego materiału izolacyjnego. W dużym stopniu pochłania promienie słoneczne, nagrzewa się oraz powoduje wydzielanie się lotnych substancji atakujących styropian. Na wszystkich etapach prac ociepleniowych z wykorzystaniem styropianu grafitowego niezbędna jest ochrona płyt przed nasłonecznieniem, co jest utrudnieniem dla wykonawców. Mając na uwadze dużą absorpcję promieniowania słonecznego przez płyty o szarym zabarwieniu, proces ich klejenia powinien odbywać się w dni bezsłoneczne lub pod osłoną siatek ochronnych. Następnie, aż do czasu nałożenia warstwy zbrojonej, należy bezwzględnie utrzymywać przyklejony styropian w zacienieniu. Jeżeli zastosujemy się do tych uwag, to przez długie lata będziemy zadowoleni z ocieplenia domu styropianem grafitowym.

Wróć

POZOSTAŁE
AKTUALNOŚCI