Producent styropianu

mobile
Zadzwoń 41 249 52 72
map-marker-alt
Przyjedź ul. Przemysłowa 3, Piekoszów
Styropian szary czy biały?

Styropian szary czy biały?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma kolor szary. Również Polacy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy też naprawdę jest lepszy?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość sprzedawanego styropianu ma kolor szary. Również Polacy coraz chętniej sięgają po ten rodzaj styropianu. Czy szary styropian to tylko chwilowa moda, czy też naprawdę jest lepszy?

 
            Jakość styropianu  nie zależy od koloru, tylko od kultury technicznej i etyki producenta. Podstawowym parametrem charakteryzującym materiały termoizolacyjne jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im jest on niższy, tym lepiej, bo warstwa ocieplenia może być cieńsza. Przy zachowaniu tej samej izolacyjności, warstwa ocieplenia wykonana z szarego styropianu może być do 40% cieńsza, niż warstwa wykonana przy użyciu styropianu białego. W przypadku docieplenia, oszczędność energii zależy od efektywności termoizolacji, mierzonej współczynnikiem przenikania ciepła U.

Współczynnik U jest określony przez projektanta dla przegrody (ściany) a nie dla materiału termoizolacyjnego. Aby osiągnąć wymagane U, warstwa szarego będzie po prostu cieńsza niż białego. Oszczędności energii w obydwu przypadkach będą takie same.

 

Czy szary jest droższy od białego?

 

Metr sześcienny szarego jest droższy niż metr sześcienny białego. Zestawiając różnice w kosztach widzimy, że:

 • przy białym styropianie poniesiemy dodatkowy koszt, bo potrzebne będą dłuższe kołki (bo docieplenie będzie grubsze)
 • kolejny dodatkowy koszt to szersze parapety i droższe akcesoria do osadzania stolarki okiennej i drzwiowej (również z powodu grubszego docieplenia).
 • szary z kolei wymaga kleju wysokiej jakości, który jest droższy. 
 • jeśli uwzględnimy fakt, że docieplenie z szarego jest cieńsze, więc kupujemy mniej metrów sześciennych, ale po wyższej cenie.

Jeżeli skrupulatnie policzy się wszystkie koszty związane z aplikacją szarego i białego styropianu dla przeciętnego domu jednorodzinnego,  ostateczny koszt będzie porównywalny.

 

Estetyka domu ocieplonego

 

Niekwestionowanym  plusem szarego  jest  grubość termoizolacji, znacznie niższa niż białego. Ma to wpływ na estetykę budynku, który przy zastosowaniu  grubej warstwy białego czasami wygląda niezgrabnie i topornie. Jak głosi znana maksyma „dom kupuje się oczami”, więc klient chętniej kupuje dom, który ładnie wygląda. Jeżeli kiedyś zechcemy sprzedać dom, a potencjalnym nabywcom nie przypadnie do gustu bryła budynku lub estetyka wnętrza, będziemy stratni. Wybór szarego styropianu wynika z chłodnej kalkulacji właścicieli, którzy chcą mieszkać wygodnie i tanio, a w przyszłości sprzedać dom za dobrą cenę i bez problemów. W ostatecznym rozrachunku, szary styropian okazuje się być materiałem o najlepiej wyważonym stosunku ceny do izolacyjności.

Wróć

POZOSTAŁE
AKTUALNOŚCI

 • Praktyczne Porady od Megastyro

  Praktyczne Porady od Megastyro

  Opublikowany: 14.06.2024

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na energooszczędność swojego domu. Odpowiednia izolacja może znacząco obniżyć rachunki za energię i poprawić komfort życia mieszkańców...

 • Styropian Megastyro: Idealna Izolacja na Lato

  Styropian Megastyro: Idealna Izolacja na Lato

  Opublikowany: 28.05.2024

  Lato to czas, kiedy słońce świeci najjaśniej, a temperatury potrafią osiągać ekstremalne wartości. W takich warunkach domy, które nie są odpowiednio izolowane, mogą szybko stać się nieprzyjemnie gorące...

 • Wiosna to idealny czas na izolację Twojego domu

  Wiosna to idealny czas na izolację Twojego domu

  Opublikowany: 10.05.2024

  Wiosna to idealny czas na przeprowadzenie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej Twojego domu. Jednym z kluczowych aspektów, który warto rozważyć, jest izolacja. Dzięki...